Budaörs a fejlődés mintaképe - OrientPress Hírügynökség (2010.10.01)


Budaörs a fejlődés mintaképe
[Gazdaság] 2010.10.01 11:11

A Budapest melletti település 20 éve a rendszerváltás legnagyobb nyertesének számít. Olyan fejlődésen ment keresztül a város, amely az ország legfejlettebb területei közé emelte. Logisztika, infokommunikáció és bevásárlóközpontok. Csak néhány azok közül a szektorok közül, amelyek megtelepedtek Budaörsön. Az új beruházás a Műszer Automatika Kft-é, amely telephely-fejlesztést valósít meg.

Az 1982-ben alakult, kizárólagosan magyar tulajdonban lévő, jelenleg 150 főt foglalkoztató Műszer Automatika Kft. részben Európai Uniós forrásból valósítja meg a telephely-fejlesztési programját. A cég, amely a többi között vasúti biztosítóberendezési termékekkel, vasút- közút és közlekedési rendszerek tervezésével, illetve gázérzékelők fejlesztésével, gyártásával foglalkozik, vezető pozíciót foglal el a piacon, de részesedése nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is jelentős.

Wittinghoff Tamás polgármester azt mondta az OrientPress Hírügynökségnek, hogy Budaörsön kiemelkedően jó a vállalkozói környezet, a cégek szívesen telepednek meg a városban. Feltehetőleg az alábbi szempontok játszottak közre a Műszertechnika telephelyválasztásánál:

- a kiváló közlekedés (M1-M7 autópályák találkozása, a főváros közelsége),

- a tudatosan alacsonyan tartott adók (Helyi Iparűzési Adó: 1,8 százalék),

- a vállalkozóbarát politika (2005-ben Budaörs elnyerte a leginkább vállalkozóbarát város címet),

- a közszolgáltatásokban is megjelenő innovatív szemléletmód,

- a magas szinten kiépített infrastruktúra (Budaörs infrastrukturális szempontból felvette a versenyt a fővárossal, és a befektetőknek sok tekintetben kedvezőbb feltételeket kínál),

- a kiemelkedő szolgáltatásokat nyújtó ipari parkok,

- a magas vásárlóerő (a Gfk Hungária felmérése szerint az általános vásárlóerő Budaörsön a legmagasabb az országban),

- az alacsony munkanélküliség

- a magasan kvalifikált lakosság

- a színvonalas intézményrendszer

- páratlan természeti környezet

Mindennek köszönhetően a vállalkozások számra száma folyamatosan növekszik, és ami kedvező: az itt tevékenykedő cégek választása nem az olcsó munkaerő miatt esett a településre.

Budaörs a rendszerváltás egyik nagy nyertese

„Úgy gondolom, a rendszerváltás, és az adottságok még nem lennének elegendőek Budaörs sikeréhez, bár kétségtelen, hogy a vállalkozás szabadsága alapvető feltétel volt ahhoz, hogy ez az akkor még több százmillió forintos adóssággal küszködő település elindulhasson a fejlődés útján. Emellett természetesen fontos volt a főváros közelsége és hogy itt haladtak el a Budapestet Nyugat-Európával összekötő autópályák” – vázolta a gazdasági fejlődés feltételeit a budaörsi polgármester.

Wittinghoff Tamás szerint mindezek mellett azonban egy tudatos vállalkozóbarát politikára is szükség volt, amelyet eleinte az első nagy bevásárlóközpontok megtelepedésekor még óriási viták kísértek. A városvezető úgy véli, hogy ma már mindenki belátja ezek fontosságát, mert az innen származó adóbevételekből tudtak európai szintű kisvárossá fejleszteni Budaörsöt. „Azt is nagyon fontosnak tartom, hogy az ipari és kereskedő negyedet térben nagyon jól sikerült elhatárolni a városközponttól és a kertvárosias részektől, így azok nem zavarják a lakosság nyugalmát, kiszolgálásukban azonban fontos szerepet játszanak” – ment bele a részletekbe a polgármester.

Wittinghoff Tamás azt is elmondta az OrientPress Hírügynökségnek, hogy a fejlődésnek – mint mindenhol – itt is voltak fokozatai. Eleinte valóban főleg logisztikai központok telepedtek meg a városban, de már évek óta nem ez a fő tendencia, mert nincsen annyi szabad terület, hogy ezt az extenzív növekedési stratégiát folytatni lehessen. A céljuk az, hogy minél több magas hozzáadott értéket termelő vállalkozást sikerüljön Budaörsre csábítani, mint amilyen a Műszertechnika is.

A budaörsi polgármester költségvetési szempontból is szerencsésnek érezheti magát. Az önkormányzat idei költségvetési módosított bevételi főösszege 23 milliárd 697 millió 166 ezer forint, amelyből 4milliárd 295 millió 17 ezer forint a fejlesztési bevétel, vagyis a hitel, 6 milliárd 903 millió 575 ezer forint pedig az előző évi pénzmaradvány. Az első félévben összesen 9 milliárd 238 millió 126 ezer forint bevétel jött be, amely 38,90 százalékos teljesítésnek felel meg. Tavaly 28,48 százalékos volt a félévi teljesítés. A finanszírozási bevételek és kiadások nélkül a költségvetési bevételek és az előző évek pénzmaradványának igénybevétele, valamint a költségvetési kiadások között 173 millió 225 ezer forint pozitív különbözet jelentkezik. Ez azt jelenti, hogy az első félévi gazdálkodás során ennyivel több bevételt realizált Budaörs a kiadásokkal szemben. A beszámolási időszakban fejlesztési hitelt még nem vettek fel.

Budaörs a rendkívül kedvező pénzügyi környezet miatt soha nem bocsátott ki kötvényeket. „Ha több forráshoz szeretnénk jutni, akkor olyan rendkívül kedvező kamatfeltételek mellett juthatunk bankhitelhez, hogy nem érdemes más eszközhöz nyúlni. Hitelt kizárólag beruházásokhoz vettünk fel, úgy, hogy a kamatok az 1 százalékot sem érték el” – adott képet a pénzügyek alakulásáról Wittinghoff Tamás. Ráadásul komoly pályázati forrásokhoz is jutnak, amely még inkább alátámasztja a hitel felvételek ésszerűségét.

Forrás: OrientPress Hírügynökség