Egyetem is lesz a városunkban? - Stratégiai megállapodás egy tudásközpontról a MOME-val

dr. Bakó Krisztina, egyesületünk önkormányzati képviselője, a Közoktatási, Művelődési, Ifjúsági és Sport bizottság elnöke nyilatkozik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel történő együttműködésről, a budaörsi felsőfokú animációs szakképzési program előkészületeiről




Másfél éves előkészítő munkát követően a képviselőtestület árpilisi ülésén úgy döntött, Budaörs statégiai partnerségi keretmegállapodást köt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel (MOME) egy közös, felsőfokú, animációs szakképzési program megvalósítására. Bakó Krisztina (BFE) képviselő készítette elő a megállapodást, őt kérdeztük.

Régóta szeretné a város, hogy legyen felsőfokú képzés is helyben. Miért?
Egy település számára a felsőfokú képzés jelenléte számos előnnyel jár. A diákok és tanáraik jelenléte sosem korlátozódik csupán az oktatásnak otthont adó épület termeire. Rendezvényeik, programjaik, az esetleg itt kialakuló kulturális közeg, szellemi tudásközpont egyrészt új típusú tevékenységekre ösztönözhetik az ittenieket, emellett mások számára is vonzóvá tehetik a várost, fellendülést hozhatnak kereskedelmi, turisztikai téren valamint áttételesen gazdasági területen is. Ez könnyen belátható, ha arra gondolunk, hogy egy adott képzési terület legfrisebb fejlesztéseit, legújabb, versenyképes ismereteit oktató tudásközpontban megszólítható, fiatal munkaerő mindig vonzó az ezen a területen tevékenykedő cégek számára. Éppen ezért szeretné a város jó ideje, hogy valamely, a város karakteréhez, adottságaihoz kapcsolódni képes felsőoktatási intézménnyel együttműködve létrejöjjön egy ilyen képzőközpont. Olyannyira, hogy korábban folytak már tárgyalások más egyetemmel is.

Most miért pont a MOME? Ki, kit keresett meg, miként folytak az egyeztetések?

Szinte törvényszerű volt a kapcsolódás, és ennek legalább két, egymással szorosan összefüggő oka is van. A város kiváló gimnáziumában működik a roppant sikeres Illyés Művészeti Akadémia, amely OKJ-s képzési rendszerben, érettségizetteknek nyújt nagyon magas színvonalú, művészeti szakmai képzést, több területen is. Ezek egyike az animációs képzés, amely Patrovits Tamás szakmai irányítása alatt a MOME-n folyó animációs rendezői képzés előszobájaként is működik: az Illyés Akadémián végzők igen jó eséllyel felvételiznek a művészeti egyetemre. Van tehát Budaörsön egy elismert animációs képzés, amely kijelölt egy tájékozódási irányt. Ezzel párhuzamosan, és vele szoros összefüggésben indult el öt évvel ezelőtt a Primanima Elsőfilmes Nemzetközi Animációs Fesztivál, amely azóta minden év őszén, nemzetközi összehasonlításban is jelentős seregszemlévé nőtte ki magát. Az egyetemi diákok vizsgamunkáit illetve elsőfilmes projekteket felvonultató fesztiválon olyan alkotások versengenek egymással, amelyek között díjnyertes, sőt, animácós kategóriában Oscar-díjra jelöltek 10 legjobbja közé jutott filmek is vannak.

Mindemellett érdemes azzal is tisztában lennünk, hogy az animáció ma már nem a tévében látható, rajzolt és esetleg bábokkal előadott mesefilmsorozatokat jelenti – ahogyan azt sokan esetleg gondolják. A (nem csak hollywoodi) filmipar, a televíziózás, a mindenki számára elérhető videózás, a számítógépes játékok, mind-mind animációt használnak a korszerű, vizuális megjelenítésre, ezek előállításához pedig sok szakemberre van szükség.

Érthető tehát, hogy két évvel ezelőtt, a Primanima fesztiválon, a MOME vendégként meghívott rektorával és az Illyés Akadémia animációs szakmai vezetőjével, a fesztivál elkötelezett szervezőjével folytatott beszélgetésünkben szinte magától értetődő módon merült fel a lehetőség, hogy a MOME hamarosan indítandó, felsőfokú szakképzései közül az animációs szakemberek képzésére fókuszáló itt, Budaörsön valósuljon meg. Az ötlet a polgármesternél és a frakció tagjai között is egyöntetű, pozitív fogadtatásra talált, hiszen egyrészt a város vezetése régóta tervezett ehhez hasonló, felsőoktatási együttműködést, másrészt a Budaörs számára elérhető előnyök tekintetében pedig mindenki hasonlóan derűlátó, még akkor is, ha a képzés beindulásáig még számos kérdést kell tisztázni.

Mi a megszületett megállapodás lényege? Mit ad az iskola és mit a város, illetve az önkormányzat?

A többkörös, többszintű egyeztetések eredményeként létrejött megállapodás egy stratégiai partnerségi keretmegállapodás, amely hosszú távra szól, preambulumában rögzíti közös, átfogó céljait, s amelynek melynek lényege egy nemzetközi kitekintéssel is rendelkező, új együttműködési modell létrehozása, amely elősegíti Budaörs területén egy kreatív tudásközpont létrejöttét. A MOME a szakmai tartalmat, a nemzetközi szinten elismert presztízsét, az akkreditált képzést fogja a városba hozni, Budaörs pedig első körben az infrastruktúrát, a helyszínt és a támogató kuturális közösséget adhatja majd. A kereteket felvázoltuk, az együttműködés pontos részleteinek kidolgozása zajlik most.

Honnan várják a diákokat? Kiket? Az Illyéssel szoros lesz a kapcsolat?

A tervek szerint a képzés egészen nyílt lesz, szó szerint a világon bárhonnan érkezhetnek a diákok. Miután az animáció műfaja is nemzetközi, a képzést is nemzetközinek képzeljük el, magyar és külföldi vendégelőadókkal, programokkal. A szakma jellege miatt kis létszámú képzésről lesz szó, de szeretnénk közel hozni, bevonni a város apraját-nagyját is, valahogy úgy, ahogyan a Primanima fesztivál programjain is zajlik, például gyerekprogramok, játékok, közös alkotás, workshopok formájában. Ha megvalósul mindaz, amit az egyetem és a város részéről is szeretnénk, akkor valamennyi korosztály számára elérhetővé válhat Budaörsön a kreatív képzés, a kicsik, az Illyés középiskolás és művészeti képzős diákjai, tanárai és a felnőttek között élő és kreatív kapcsolat alakulhat majd ki.

 

Forrás: Budaörsi Napló